12.06.2019 Kategoria: Akademia Piłkarska, Szkoła podstawowa
Polski Związek Piłki Nożnej zaprosił szkółki oraz akademie piłki nożnej do udziału w innowacyjnym programie certyfikacji szkółek piłkarskich. PZPN chce poprzez ten projekt wyznaczać najwyższe standardy pracy z młodymi zawodnikami, pomagać w ich szkoleniu, a także weryfikować działalność podmiotów zajmujących się kształceniem przyszłych, profesjonalnych piłkarzy.
Program certyfikacji przygotowany jest z myślą o najmłodszych adeptach futbolu w przedziale wiekowym od 6 do 13 lat. Co należy zrobić, żeby móc szczycić się prestiżowym certyfikatem najwyższego organu władzy w polskiej piłce? Do końca czerwca bieżącego roku trzeba złożyć wniosek o przyznanie jednego z trzech odznaczeń: złotej, srebrnej lub brązowej gwiazdki. Jak łatwo się domyślić, gwiazdka złota jest nagrodą za szkolenie na najwyższym, profesjonalnym poziomie, z wykorzystaniem własnego programu szkolenia. Akademia Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia, już złożyła wniosek i stara się o najwyższą laurę.
- Napisaliśmy program i czekamy na odpowiedź PZPN-u, czy ewentualnie mamy w tekście coś poprawić – informuje Paweł Szurgociński, odpowiedzialny z ramienia SMS Resovii o pełną dokumentację.
- Każdy program będzie oceniany indywidualnie. Każda akademia może korzystać z programu, który wydał PZPN - czyli Narodowego Modelu Gry lub Akademii Młodych Orłów, które są ogólnodostępne. Chcąc ubiegać się o gwiazdkę złotą lub srebrną, trzeba napisać swój autorski program szkolenia oczywiście w oparciu o to, co wydał związek. Taki program został przez nas napisany. Teraz pozostaje kwestia oceny przez komisję, bo każda składowa z tego programu będzie oceniana w zależności, na ile innowacyjny jest to program i ile innowacyjnych rzeczy w niego włożyliśmy i je realizujemy – wyjaśnia trener Szurgociński.
Powyższy schemat akademii „pasiaków” wpierw będzie podlegał szczegółowej weryfikacji, która będzie decydować o przyznaniu złotej gwiazdki. Jeśli certyfikacja zostanie przyznana, to na tym nie koniec. Legitymowanie się złotą gwiazdką nie będzie oznaczało wyłącznie prestiżu i spoczęcia na laurach.
Prawdopodobnie dwa razy do roku będzie kontrola z Warszawy. Przyjedzie trener monitorujący i będzie patrzył, czy program jest realizowany na treningach i czy wszystko się zgadza z tym, co zostało zawarte w naszym formularzu zgłoszeniowym. Wystarczą dwie negatywne oceny podczas tej kontroli i ta gwiazdka zniknie – mówi nasz rozmówca, zaznaczając, iż wszystkie kontrole będą niezapowiedziane.
Szczegółowy własny program szkolenia
Akademia „pasiaków” bardzo skrupulatnie wypełniła formularz zgłoszeniowy i nader szczegółowo opisała program szkolenia na macierzystym podwórku. Resoviaccy szkoleniowcy: Paweł Szurgociński, Rafał Rajzer i Szymon Dusza przygotowali aż 116-stronnicowy zapis funkcjonowania akademii biało-czerwonych.
- Musieliśmy przedstawić strukturę 6-miesięcznego treningu plus nasze założenia, czyli jak trenowane przez nas zespoły grają we wszystkich etapach gry, rozpoczynając od bramkarza i kończąc na napastnikach. W zapisie zawarliśmy również opis sprzętu sportowego, infrastruktury, a także nasze założenia, cele, wizję klubu, plany na przyszłość, uwarunkowania szkoleniowe, metodologię pracy, następnie wyszczególniona została etapizacja, czyli jak gramy w piłce 4,5,7 i 9-osobowej. Dodatkowo przedstawiliśmy model treningu, jak on wygląda pod względem techniczno-taktycznym, motorycznym, psychicznym i teoretycznym oraz jak wygląda mikrocykl treningowy, jak wygląda nasza nauka, jak selekcja plus cała dokumentacja treningowa, regulamin klubu i uczestnictwa zawodnika – streszcza opis projektu trener Szurgociński.
Samo spełnienie koniecznych warunków, wcale nie musi oznaczać, że gwiazdka zostanie przyznana.
- Można jej nie dostać, bo przykładowo jest na Podkarpaciu 8 akademii ubiegających się o najwyższe odznaczenie, a na województwo podkarpackie przypadną np. tylko 4 złote gwiazdki – podaje hipotetyczny przykład Szurgociński.
Akademia SMS Resovi celuje w najwyższą gwiazdkę, bo zwyczajnie ma do tego predyspozycję. Obok wymaganego, własnego modelu szkolenia dzieci i młodzieży, resoviacka szkółka spełnia pozostałe wymogi, jakie PZPN nałożył na dziecięce akademie futbolu chcące cieszyć się prestiżową odznaką. Aby otrzymać najwyższe odznaczenie każda aplikująca szkółka powinna odznaczać się profesjonalnym szkoleniem zarówno chłopców, jak i dziewczynek z wymogiem, aby zajęcia prowadzone były przez trenerów z aktualną licencją UEFA B albo wyższą w grupach, na które przypada maksymalnie 12 osób na jednego trenera. Jeżeli grupa liczy więcej niż 12 zawodników, wymagany jest trener-asystent, z kwalifikacjami przynajmniej Grassroots C. Sekcja Piłki Nożnej Drużyn Młodzieżowych Resovii, posiada w swoich szeregach około 600 osób, trenujących pod egidą „pasiaków”, jednak jak wspomniano zostało na wstępnie, opisywany program skierowany jest dla sześciolatków aż do dzieci uczęszczających rocznikowo do 6 klasy szkoły podstawowej. Aby spełniać potrzebne kryteria, SMS musiał nieco zmodyfikować organizację prowadzenia zajęć.
– Podzieliliśmy naszych podopiecznych na trzy grupy: czerwoną, pasiaków i białą. Ostatnia jest grupą naborową przeznaczoną dla tych dzieci, które są po testach i jeszcze nie załapały się do tych dwóch grup. Jeśli chodzi o licencje trenerskie, to pierwszy szkoleniowiec musi mieć przynajmniej uprawnienia UEFA B, a jego asystent może mieć licencję Grassroots C – przybliża sprawę coach SMS Resovii, pełniący również obowiązki trenera pierwszego zespołu kobiet klubu z Wyspiańskiego 22.
Ponadto żeby cieszyć się złotą nagrodą, od podmiotów ubiegających się o najjaśniejszą gwiazdkę wymaga się m.in., aby kandydujące akademie miały boisko przystosowane do właściwych kategorii wiekowych (min. 50 m x min. 26 m), bramki o rozmiarze zgodnym z wytycznymi Unifikacji PZPN dla danej kategorii wiekowej czy jednakowe stroje treningowe. Konieczne jest również, by szkółka prowadziła listę obecności na każdych zajęciach treningowych oraz na meczach kontrolnych w formie elektronicznej, a trener musi posiadać konspekty treningowe na 1 tydzień naprzód. Szkółka musi także prowadzić stałą współpracę z lekarzem medycyny sportowej i fizjoterapeutą oraz mieć wiele innych, detalicznych atrybutów, wyszczególnionych przez PZPN.
Wyniki prawdopodobnie we wrześniu
Beneficjenci poszczególnych gwiazdek muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem składane do końca czerwca wnioski, muszą przejść skrupulatną weryfikację, która z założenia nie potrwa szybko. PZPN nie podał również dokładnej daty wyników odnośnie oficjalnego przyznania gwiazdek. Zakłada się, że rezultaty najprawdopodobniej ujrzą światło dzienne na początku września, choć niewykluczone jest ich wcześniejsze ogłoszenie. Warto także wspomnieć, iż akademie ubiegające się o złotą lub srebrną gwiazdkę gdy nie zyskają uznania w oczach komisji, nie otrzymają mniej prestiżowej gwizdki. Aplikuje się tylko o daną gwiazdkę, i tylko taką można otrzymać. Akademie, które otrzymają jedną z gwiazdek, są zobowiązane umieścić przyznane odznaczenie na własnej stronie internetowej.
– Przyznanie nam przez PZPN złotej gwizdki byłoby ewidentnym potwierdzeniem, że w naszej akademii jest wzorcowe szkolenie – mówią zgodnie trzej wspomniani autorzy opisanego programu szkolenia SMS Resovii.
Mistrzostwa sportowego Resovia w Rzeszowie
Czytaj więcej
Mistrzostwa sportowego Resovia w Rzeszowie
Czytaj więcej
Mistrzostwa sportowego Resovia w Rzeszowie
Czytaj więcej
dodatkowe zajęcia wyrównawcze
Czytaj więcej